Omron Automation & Safety A22RL-TG6A20A
A22RL-TG6A20A picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TG6A20A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TG6A20A.pdf
Availability of A22RL-TG6A20A
QUANTITY
A22RL-TG6A20A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TG6A20A
Internal Part NumberEIS-A22RL-TG6A20A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)6 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life300,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TG6A20A
Related LinksA22RL-, A22RL-TG6A20A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TG6A20A Details Description
Related parts for A22RL-TG6A20A
IC DUAL FET BUS SWITCH 8-SOIC datasheet.pdf
IC LATCH OCTAL D 3ST 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERMINAL BLK 14POS 5MM SIDE ENT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 25.5mA Backlight 12-WLCSP (1.26x1.68) datasheet.pdf
SPECIAL TRIM KIT WITH 2-4836 datasheet.pdf
FLAT RIBBON COVER 40 METER datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS CABLE PIN datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
20V N-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf