Omron Automation & Safety A22RL-TR12A10A
A22RL-TR12A10A picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TR12A10A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TR12A10A.pdf
Availability of A22RL-TR12A10A
QUANTITY
A22RL-TR12A10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TR12A10A
Internal Part NumberEIS-A22RL-TR12A10A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22RL
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life300,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TR12A10A
Related LinksA22RL-T, A22RL-TR12A10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TR12A10A Details Description
Related parts for A22RL-TR12A10A
IC REG LDO 3.3V 0.25A 8MSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 5% 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 92POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC SIGNAL SENSOR 8-TVSP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 3KV Y5S RADIAL datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 0.03UF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf