Omron Automation & Safety A22RL-TR12A10M
A22RL-TR12A10M picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TR12A10M
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TR12A10M.pdf
Availability of A22RL-TR12A10M
QUANTITY
A22RL-TR12A10M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TR12A10M
Internal Part NumberEIS-A22RL-TR12A10M
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life3,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TR12A10M
Related LinksA22RL-T, A22RL-TR12A10M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TR12A10M Details Description
Related parts for A22RL-TR12A10M
SWITCH KNKOB 3FLUTE 0.75" BLACK datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
MANUAL TERMINATOR FOR 50CKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/4 58A datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf