Panasonic Electronic Components EEE-FK1H470A
EEE-FK1H470A picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FK1H470A
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EEE-FK1H470A.pdf
Availability of EEE-FK1H470A
QUANTITY
EEE-FK1H470A Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FK1H470A
Internal Part NumberEIS-EEE-FK1H470A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FK1H470A
Related LinksEEE-FK, EEE-FK1H470A Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FK1H470A Details Description
Related parts for EEE-FK1H470A
FIXED IND 47NH 200MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 14-SOIC datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf