Omron Automation & Safety A22RL-TR12A20A
A22RL-TR12A20A picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TR12A20A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TR12A20A.pdf
Availability of A22RL-TR12A20A
QUANTITY
A22RL-TR12A20A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TR12A20A
Internal Part NumberEIS-A22RL-TR12A20A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life300,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TR12A20A
Related LinksA22RL-T, A22RL-TR12A20A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TR12A20A Details Description
Related parts for A22RL-TR12A20A
RES SMD 73.2K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 4.7A 8-SOIC datasheet.pdf
ESD HANDLER 8X12-3/4X3-5/8 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 30W 5V SNGL NEG datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 500MA 340 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf