TDK Corporation CGJ3E2C0G1H391J080AA
CGJ3E2C0G1H391J080AA picture photo
Mfg. Part Number
CGJ3E2C0G1H391J080AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
CGJ3E2C0G1H391J080AA.pdf
Availability of CGJ3E2C0G1H391J080AA
QUANTITY
CGJ3E2C0G1H391J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGJ3E2C0G1H391J080AA
Internal Part NumberEIS-CGJ3E2C0G1H391J080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGJ Series High Reliability
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGJ Series
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Reliability
RatingsCOTS
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGJ3E2C0G1H391J080AA
Related LinksCGJ3E2C0G1, CGJ3E2C0G1H391J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGJ3E2C0G1H391J080AA Details Description
Related parts for CGJ3E2C0G1H391J080AA
IC BUFF DVR 20BIT LOW V 56TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 2A DO41 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS R/A GOLD SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DBL KEY EXCHANGE FLAT ACT datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf