Omron Automation & Safety A22RL-TR6A10M
A22RL-TR6A10M picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TR6A10M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TR6A10M.pdf
Availability of A22RL-TR6A10M
QUANTITY
A22RL-TR6A10M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TR6A10M
Internal Part NumberEIS-A22RL-TR6A10M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22RL
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)6 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life3,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TR6A10M
Related LinksA22RL-, A22RL-TR6A10M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TR6A10M Details Description
Related parts for A22RL-TR6A10M
CABLE SMA QC-QC PLUG RG-142 36" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 3.81MM datasheet.pdf