Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-301CNQ040PBF
VS-301CNQ040PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-301CNQ040PBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO244
Datasheet Download
VS-301CNQ040PBF.pdf
Availability of VS-301CNQ040PBF
QUANTITY
VS-301CNQ040PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-301CNQ040PBF
Internal Part NumberEIS-VS-301CNQ040PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
PCN Assembly/OriginDD-017-2014 Rev 0 04/Aug/2014
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 300A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10mA @ 40V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-244AB
Supplier Device PackageTO-244AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-301CNQ040PBF
Related LinksVS-301C, VS-301CNQ040PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-301CNQ040PBF Details Description
Related parts for VS-301CNQ040PBF
CONN BOOT FOR MODULAR RJ45 PLUGS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN SPRING 32POS DUAL .275 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.80 OHM 7W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf