ITT Cannon, LLC D38999/26WG41PN-LC
D38999/26WG41PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG41PN-LC
Brief Description
CONN HSG INLINE MNT PLUG 41POS
Datasheet Download
D38999/26WG41PN-LC.pdf
Availability of D38999/26WG41PN-LC
QUANTITY
D38999/26WG41PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG41PN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG41PN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series III Connectors
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJA
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG41PN-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WG41PN-LC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/26WG41PN-LC Details Description
Related parts for D38999/26WG41PN-LC
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS MINI-UMNL BLACK datasheet.pdf
TRANS 2NPN 20V 4.5A 8DFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CABLE 9COND 24AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
1" SQUARES ,PK 28 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf