Omron Automation & Safety A22RL-TRT111A
A22RL-TRT111A picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TRT111A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TRT111A.pdf
Availability of A22RL-TRT111A
QUANTITY
A22RL-TRT111A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TRT111A
Internal Part NumberEIS-A22RL-TRT111A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life300,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TRT111A
Related LinksA22RL-, A22RL-TRT111A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TRT111A Details Description
Related parts for A22RL-TRT111A
IC LED Driver Linear 25mA Backlight 24-SO datasheet.pdf
FIXED IND 120MH 30MA 260 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPDT 5A datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf