Omron Automation & Safety A22RL-TW24A02A
A22RL-TW24A02A picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TW24A02A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TW24A02A.pdf
Availability of A22RL-TW24A02A
QUANTITY
A22RL-TW24A02A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TW24A02A
Internal Part NumberEIS-A22RL-TW24A02A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22RL
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life300,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TW24A02A
Related LinksA22RL-T, A22RL-TW24A02A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TW24A02A Details Description
Related parts for A22RL-TW24A02A
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A SOT223-6 datasheet.pdf
VARISTOR 25V 30A 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 164MA 2.6 OHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 20POS datasheet.pdf
RES 9.53 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CAP FILM 410UF 10% 1.2KVDC SCREW datasheet.pdf