Omron Automation & Safety A22RL-TW24A02M
A22RL-TW24A02M picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TW24A02M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TW24A02M.pdf
Availability of A22RL-TW24A02M
QUANTITY
A22RL-TW24A02M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TW24A02M
Internal Part NumberEIS-A22RL-TW24A02M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life3,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TW24A02M
Related LinksA22RL-T, A22RL-TW24A02M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TW24A02M Details Description
Related parts for A22RL-TW24A02M
FIXED IND 120UH 950MA 280 MOHM datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.6A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 240V datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN ASSY DUAL POS .050 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 34 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf