Omron Automation & Safety A22RL-TY12A02M
A22RL-TY12A02M picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TY12A02M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TY12A02M.pdf
Availability of A22RL-TY12A02M
QUANTITY
A22RL-TY12A02M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TY12A02M
Internal Part NumberEIS-A22RL-TY12A02M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life3,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TY12A02M
Related LinksA22RL-T, A22RL-TY12A02M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TY12A02M Details Description
Related parts for A22RL-TY12A02M
TRIMMER 5K OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
FERRITE BEADCORE L/F EMI 12.83MM datasheet.pdf
GDT 230V 50KA DIN RAIL datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 32CH 74-CSPBGA datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HOUSING RCPT 3POS 5.08MM datasheet.pdf
CGRID SL HSG OPT DR/BKRBS 28POS datasheet.pdf
NON PLUG-INSIDE ROTARY SPDT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 20W datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf