Omron Automation & Safety A22RL-TY12A02M
A22RL-TY12A02M picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TY12A02M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TY12A02M.pdf
Availability of A22RL-TY12A02M
QUANTITY
A22RL-TY12A02M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TY12A02M
Internal Part NumberEIS-A22RL-TY12A02M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22RL
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life3,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TY12A02M
Related LinksA22RL-T, A22RL-TY12A02M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TY12A02M Details Description
Related parts for A22RL-TY12A02M
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.12KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 3.2A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP MICA 680PF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf