Omron Automation & Safety A22RS-2A-10
A22RS-2A-10 picture photo
Mfg. Part Number
A22RS-2A-10
Manufacturer
Product Category
Selector Switches
Brief Description
SWITCH SELECTOR SPST-NO 2POS 10A
Datasheet Download
A22RS-2A-10.pdf
Availability of A22RS-2A-10
QUANTITY
A22RS-2A-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RS-2A-10
Internal Part NumberEIS-A22RS-2A-10
Category Switches
FamilySelector Switches
SeriesA22RS
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Number of Positions2
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC-
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round
Depth Behind Flange46.80mm
Operating Temperature-20°C ~ 60°C
Mechanical Life300,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
ApprovalsCCC, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RS-2A-10
Related LinksA22RS, A22RS-2A-10 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RS-2A-10 Details Description
Related parts for A22RS-2A-10
RES SMD 412 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ARRAY 4700PF 25V X7R 0504 datasheet.pdf
RES 82 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf