Omron Automation & Safety A22RS-3A-20
A22RS-3A-20 picture photo
Mfg. Part Number
A22RS-3A-20
Manufacturer
Product Category
Selector Switches
Brief Description
SWITCH SELECTOR DPST-NO 3POS 10A
Datasheet Download
A22RS-3A-20.pdf
Availability of A22RS-3A-20
QUANTITY
A22RS-3A-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RS-3A-20
Internal Part NumberEIS-A22RS-3A-20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySelector Switches
SeriesA22RS
TypeStandard
CircuitDPST-NO
Number of Positions3
Switch FunctionMom-Off-Mom, Mom-Off-Mom
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC-
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round
Depth Behind Flange46.80mm
Operating Temperature-20°C ~ 60°C
Mechanical Life300,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
ApprovalsCCC, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RS-3A-20
Related LinksA22RS, A22RS-3A-20 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RS-3A-20 Details Description
Related parts for A22RS-3A-20
TERM BLK TS35 OR GATE datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS STR .100 GOLD datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
IC PWM IPS HIGH SIDE DPAK-5 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 250MA 250VAC RAD datasheet.pdf
IC PMU CHARGER/BKLT DVR 32QFN datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 20W CM datasheet.pdf