Omron Automation & Safety A22RW-2AG24A02
A22RW-2AG24A02 picture photo
Mfg. Part Number
A22RW-2AG24A02
Brief Description
SWITCH SELECT 2POS DPST-NC 10A
Datasheet Download
A22RW-2AG24A02.pdf
Availability of A22RW-2AG24A02
QUANTITY
A22RW-2AG24A02 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RW-2AG24A02
Internal Part NumberEIS-A22RW-2AG24A02
TypeStandard
CircuitDPST-NC
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round
Depth Behind Flange46.80mm
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RW-2AG24A02
Related LinksA22RW-2, A22RW-2AG24A02 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RW-2AG24A02 Details Description
Related parts for A22RW-2AG24A02
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SSOP datasheet.pdf
FACEPLATE SNAP ON VERT WHITE datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.15A TO-92 datasheet.pdf
FERRITE CYL CBL BROADBAND/CLAMP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 110V datasheet.pdf
TIP RT1SC MIC CHISL CARTRDG-WMRP datasheet.pdf
COLOR C MOUNT CAMERA datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS W/BASE 8SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf