Omron Automation & Safety A22RW-2AR24A10
A22RW-2AR24A10 picture photo
Mfg. Part Number
A22RW-2AR24A10
Manufacturer
Product Category
Selector Switches
Brief Description
SWITCH SELECT 2POS SPST-NO 10A
Datasheet Download
A22RW-2AR24A10.pdf
Availability of A22RW-2AR24A10
QUANTITY
A22RW-2AR24A10 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RW-2AR24A10
Internal Part NumberEIS-A22RW-2AR24A10
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySelector Switches
SeriesA22RW
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Number of Positions2
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC-
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round
Depth Behind Flange46.80mm
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life300,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
ApprovalsCCC, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RW-2AR24A10
Related LinksA22RW-2, A22RW-2AR24A10 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RW-2AR24A10 Details Description
Related parts for A22RW-2AR24A10
RELAY SSR AC 2A 240VAC PNL MNT datasheet.pdf
MEMBER MODULE PIC16C62X/61/71/84 datasheet.pdf
FUSE CERM 30A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
BCF 3.81/11/180FZE SN OR BX datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
COAX CABLE-HIGH PERFO datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf