Omron Automation & Safety A22RW-2MG12A01
A22RW-2MG12A01 picture photo
Mfg. Part Number
A22RW-2MG12A01
Brief Description
SWITCH SELECT 2POS SPST-NC 10A
Datasheet Download
A22RW-2MG12A01.pdf
Availability of A22RW-2MG12A01
QUANTITY
A22RW-2MG12A01 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RW-2MG12A01
Internal Part NumberEIS-A22RW-2MG12A01
TypeStandard
CircuitSPST-NC
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round
Depth Behind Flange46.80mm
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RW-2MG12A01
Related LinksA22RW-2, A22RW-2MG12A01 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RW-2MG12A01 Details Description
Related parts for A22RW-2MG12A01
RES SMD 33.2OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MINIFIT SR HDR ASSY 250 CLIP datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf