Omron Automation & Safety A22RW-3AG24A11
A22RW-3AG24A11 picture photo
Mfg. Part Number
A22RW-3AG24A11
Manufacturer
Product Category
Selector Switches
Brief Description
SWITCH SELECT 3POS DPST 10A 120V
Datasheet Download
A22RW-3AG24A11.pdf
Availability of A22RW-3AG24A11
QUANTITY
A22RW-3AG24A11 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RW-3AG24A11
Internal Part NumberEIS-A22RW-3AG24A11
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySelector Switches
SeriesA22RW
TypeStandard
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Number of Positions3
Switch FunctionMom-Off-Mom, Mom-On-Mom
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC-
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round
Depth Behind Flange46.80mm
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life300,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
ApprovalsCCC, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RW-3AG24A11
Related LinksA22RW-3, A22RW-3AG24A11 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RW-3AG24A11 Details Description
Related parts for A22RW-3AG24A11
LED 2MM RT ANGLE RED PC MNT datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
IC BIAS PWR SUPP FOR LCD28HTSSOP datasheet.pdf
DISPLAY 0.56" SGL 660NM RED SMD datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MINI SMARTGLOW 5PC DISPLAY STRIP datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
STD TRANSFER ASSY 2 SID datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 120MA 3.8 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.24UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf