Omron Automation & Safety A22RW-3MR-24A-20
A22RW-3MR-24A-20 picture photo
Mfg. Part Number
A22RW-3MR-24A-20
Brief Description
SWITCH SELECTOR DPST-NO 3POS 10A
Datasheet Download
A22RW-3MR-24A-20.pdf
Availability of A22RW-3MR-24A-20
QUANTITY
A22RW-3MR-24A-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RW-3MR-24A-20
Internal Part NumberEIS-A22RW-3MR-24A-20
TypeStandard
CircuitDPST-NO
Number of Positions3
Switch FunctionOn-Off-Off, Off-Off-On
Current Rating10A (AC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round
Depth Behind Flange46.80mm
Operating Temperature-20°C ~ 50°C