Nichicon UBT1J470MPD
UBT1J470MPD picture photo
Mfg. Part Number
UBT1J470MPD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UBT1J470MPD.pdf
Availability of UBT1J470MPD
QUANTITY
UBT1J470MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBT1J470MPD
Internal Part NumberEIS-UBT1J470MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesBT
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current530mA
Impedance590 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)