Omron Automation & Safety A22W-2AG-12A-01
A22W-2AG-12A-01 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2AG-12A-01
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST GRN
Datasheet Download
A22W-2AG-12A-01.pdf
Availability of A22W-2AG-12A-01
QUANTITY
A22W-2AG-12A-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2AG-12A-01
Internal Part NumberEIS-A22W-2AG-12A-01
TypeStandard
CircuitSPST-NC
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Green Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2AG-12A-01
Related LinksA22W-2A, A22W-2AG-12A-01 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2AG-12A-01 Details Description
Related parts for A22W-2AG-12A-01
SENSOR TEMPERATURE I2C SOT23-5 datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.050 BLACK 300' datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
ACUATION TOOL datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 29MA 65 OHM SMD datasheet.pdf
5.0MM EURO HEADER RA ME HT GRN 2 datasheet.pdf