Omron Automation & Safety A22W-2AG-24A-20
A22W-2AG-24A-20 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2AG-24A-20
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST GRN
Datasheet Download
A22W-2AG-24A-20.pdf
Availability of A22W-2AG-24A-20
QUANTITY
A22W-2AG-24A-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2AG-24A-20
Internal Part NumberEIS-A22W-2AG-24A-20
TypeStandard
CircuitDPST-NO
Number of Positions2
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Green Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2AG-24A-20
Related LinksA22W-2A, A22W-2AG-24A-20 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2AG-24A-20 Details Description
Related parts for A22W-2AG-24A-20
CONN HDR XA 9POS 2.5MM TIN SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC BAROMETER SPI DGTL MINI 8-LGA datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
LED SIDE LOOKER 2-CHIP GREEN CLR datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 24POS 2.2MM datasheet.pdf