Omron Automation & Safety A22W-2AR-12A-11
A22W-2AR-12A-11 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2AR-12A-11
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST RED
Datasheet Download
A22W-2AR-12A-11.pdf
Availability of A22W-2AR-12A-11
QUANTITY
A22W-2AR-12A-11 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2AR-12A-11
Internal Part NumberEIS-A22W-2AR-12A-11
TypeStandard
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Red Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2AR-12A-11
Related LinksA22W-2A, A22W-2AR-12A-11 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2AR-12A-11 Details Description
Related parts for A22W-2AR-12A-11
RES 267K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN D-SUB SOCKET 22-28AWG GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC DO204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 0.226 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS .100 R/ANGLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf