Omron Automation & Safety A22W-2AR-24A-02
A22W-2AR-24A-02 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2AR-24A-02
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST RED
Datasheet Download
A22W-2AR-24A-02.pdf
Availability of A22W-2AR-24A-02
QUANTITY
A22W-2AR-24A-02 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2AR-24A-02
Internal Part NumberEIS-A22W-2AR-24A-02
TypeStandard
CircuitDPST-NC
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Red Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2AR-24A-02
Related LinksA22W-2A, A22W-2AR-24A-02 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2AR-24A-02 Details Description
Related parts for A22W-2AR-24A-02
CONN SOCKET RCPT .030-.033 30AU datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 100 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 49POS .100" SNGL GOLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R SOT23-8 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 26POS TIN datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf