Omron Automation & Safety A22W-2AR-6A-20
A22W-2AR-6A-20 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2AR-6A-20
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST RED
Datasheet Download
A22W-2AR-6A-20.pdf
Availability of A22W-2AR-6A-20
QUANTITY
A22W-2AR-6A-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2AR-6A-20
Internal Part NumberEIS-A22W-2AR-6A-20
TypeStandard
CircuitDPST-NO
Number of Positions2
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)6 VAC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Red Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2AR-6A-20
Related LinksA22W-2A, A22W-2AR-6A-20 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2AR-6A-20 Details Description
Related parts for A22W-2AR-6A-20
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 13POS 2.5MM datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS M12 4-20MA datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 48VOUT 25W datasheet.pdf
BOX S STEEL 35.98"L X 24.02"W datasheet.pdf
AC FILTER T/H COMMON MODE SU 9H datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf