Omron Automation & Safety A22W-2AY-12A-11
A22W-2AY-12A-11 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2AY-12A-11
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST YEL
Datasheet Download
A22W-2AY-12A-11.pdf
Availability of A22W-2AY-12A-11
QUANTITY
A22W-2AY-12A-11 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2AY-12A-11
Internal Part NumberEIS-A22W-2AY-12A-11
TypeStandard
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Yellow Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2AY-12A-11
Related LinksA22W-2A, A22W-2AY-12A-11 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2AY-12A-11 Details Description
Related parts for A22W-2AY-12A-11
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
RES 1.02M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.53M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH TRIPLE SPDT 16TSSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLK 4POS 5MM VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
THERMAL PAD 25X25X3MM datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 1.4MM datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES GLLTOP PLUNGER datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf