Vicor Corporation V24B12M200BG2
V24B12M200BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B12M200BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V24B12M200BG2.pdf
Availability of V24B12M200BG2
QUANTITY
V24B12M200BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12M200BG2
Internal Part NumberEIS-V24B12M200BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12M200BG2
Related LinksV24B12, V24B12M200BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12M200BG2 Details Description
Related parts for V24B12M200BG2
FIXED IND 1MH 3.5A 137 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
MINITEK SHROUDED HDR TMT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
EMITTER IR 935NM 50MA T-1 datasheet.pdf
RES 7K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
PLC SPLITTER 2X32 2-GRADE SC/PC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf