Omron Automation & Safety A22W-2MA-T1-10
A22W-2MA-T1-10 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2MA-T1-10
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST BLUE
Datasheet Download
A22W-2MA-T1-10.pdf
Availability of A22W-2MA-T1-10
QUANTITY
A22W-2MA-T1-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2MA-T1-10
Internal Part NumberEIS-A22W-2MA-T1-10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Number of Positions2
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Blue Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2MA-T1-10
Related LinksA22W-2M, A22W-2MA-T1-10 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2MA-T1-10 Details Description
Related parts for A22W-2MA-T1-10
IC FLASH 2MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .07W STER 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG BUFF 14BIT SSTL 48-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .156 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN 5MM TERMINAL BLOCK 24POS datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RBD-50-S-00 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf