Omron Automation & Safety A22W-2MG-24A-02
A22W-2MG-24A-02 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2MG-24A-02
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST GRN
Datasheet Download
A22W-2MG-24A-02.pdf
Availability of A22W-2MG-24A-02
QUANTITY
A22W-2MG-24A-02 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2MG-24A-02
Internal Part NumberEIS-A22W-2MG-24A-02
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeStandard
CircuitDPST-NC
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Green Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2MG-24A-02
Related LinksA22W-2M, A22W-2MG-24A-02 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2MG-24A-02 Details Description
Related parts for A22W-2MG-24A-02
CONN HEADER 8POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR DPST 30A 24V datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 16K FLASH 44-PQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf