Omron Automation & Safety A22W-2MR-6A-10
A22W-2MR-6A-10 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2MR-6A-10
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST RED
Datasheet Download
A22W-2MR-6A-10.pdf
Availability of A22W-2MR-6A-10
QUANTITY
A22W-2MR-6A-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2MR-6A-10
Internal Part NumberEIS-A22W-2MR-6A-10
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Number of Positions2
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)6 VAC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Red Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2MR-6A-10
Related LinksA22W-2M, A22W-2MR-6A-10 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2MR-6A-10 Details Description
Related parts for A22W-2MR-6A-10
IC SWITCH SPST 8DIP datasheet.pdf
CONN RECEPT CHAMP 24POS RT ANG datasheet.pdf
IC DAC CMOS QUAD 8BIT 20-DIP datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 5A 5V datasheet.pdf
FUSE GLASS 10MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SWITCH SNAP 0.1A SPDT SOLDER datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 693.483MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 3/32" 5.25" datasheet.pdf