Omron Automation & Safety A22W3MGT220
A22W3MGT220 picture photo
Mfg. Part Number
A22W3MGT220
Manufacturer
Product Category
Selector Switches
Brief Description
SWITCH KNOB 3POS DPST-NO GRN
Datasheet Download
A22W3MGT220.pdf
Availability of A22W3MGT220
QUANTITY
A22W3MGT220 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W3MGT220
Internal Part NumberEIS-A22W3MGT220
Category Switches
FamilySelector Switches
SeriesA22W
TypeStandard
CircuitDPST-NO
Number of Positions3
Switch FunctionOn-Off-Off, Off-Off-On
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC-
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Green Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
ApprovalsCE, cUR, UR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W3MGT220
Related LinksA22W3, A22W3MGT220 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W3MGT220 Details Description
Related parts for A22W3MGT220
RES SMD 10.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 3.65 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 150MW 0503 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.2VOUT 25W datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 186 I/O 240QFP datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC OFF-LINE CNTRLR 6.5W SOT23-6 datasheet.pdf