ASSMANN WSW Components A24-LCG-T-R
A24-LCG-T-R picture photo
Mfg. Part Number
A24-LCG-T-R
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD
Datasheet Download
A24-LCG-T-R.pdf
Availability of A24-LCG-T-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A24-LCG-T-R Order Process
Ship out your order
Specifications of A24-LCG-T-R
Internal Part NumberEIS-A24-LCG-T-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series-
PackagingTube
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)24 (2 x 12)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Material - Mating-
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - Post-
Contact Material - Post-
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Termination Post Length0.130" (3.30mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance30 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A24-LCG-T-R
Related LinksA24-L, A24-LCG-T-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A24-LCG-T-R Details Description
Related parts for A24-LCG-T-R
CONN TAB CONTACT 26-22AWG TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A .100 TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 35POS TIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf