Crydom A24125E-10
A24125E-10 picture photo
Mfg. Part Number
A24125E-10
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR AC 125A 140VAC PNL MNT
Datasheet Download
A24125E-10.pdf
Availability of A24125E-10
QUANTITY
A24125E-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of A24125E-10
Internal Part NumberEIS-A24125E-10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
3D ModelS1 Series.satS1 Series.dwgS1 Series.stp
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
Series1-110/125A
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current125A
Voltage - Input18 ~ 36VAC
Voltage - Load24 ~ 280 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A24125E-10
Related LinksA2412, A24125E-10 Datasheet, Crydom Distributor
A24125E-10 Details Description
Related parts for A24125E-10
JUMPER-H9992TR/1853 WH/X 2" datasheet.pdf
FUSE GLASS 750MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C HOTSWAP 1CH 8SO datasheet.pdf
IC SYNCFIFO 4096X36 15NS 128TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 4 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
TOOL CRIMPER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
GUIDE PLATE datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 20% 6.3V 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf