Amphenol Industrial MS3100E28-6S
MS3100E28-6S picture photo
Mfg. Part Number
MS3100E28-6S
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3100E28-6S.pdf
Availability of MS3100E28-6S
QUANTITY
MS3100E28-6S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100E28-6S
Internal Part NumberEIS-MS3100E28-6S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert28-6
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100E28-6S
Related LinksMS3100, MS3100E28-6S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3100E28-6S Details Description
Related parts for MS3100E28-6S
IC REG LDO 5V 0.4A TO263-5 datasheet.pdf
IC RCVR 3&4RS232 5V 24-SOIC datasheet.pdf
IC COMPARATOR ECL UFAST 16-LFCSP datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
MPS-OPERATOR INTERFACE ONLY 275V datasheet.pdf
TRIAC 1KV 4A DPAK datasheet.pdf
TOOLING WASHER datasheet.pdf
RES 160 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 150A 5-24VDC IN datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
Capacitors TRIMMER 2-6PF 100V SMD datasheet.pdf