NKK Switches A28K1W-DB
A28K1W-DB picture photo
Mfg. Part Number
A28K1W-DB
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
A28K1W-DB.pdf
Availability of A28K1W-DB
QUANTITY
A28K1W-DB Order Process
Ship out your order
Specifications of A28K1W-DB
Internal Part NumberEIS-A28K1W-DB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
3D ModelA28K1W-DB
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesA
PackagingTray
CircuitDPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapWhite
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StyleWire Wrap
Ingress Protection-
FeaturesProcess Sealed
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life50,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A28K1W-DB
Related LinksA28K, A28K1W-DB Datasheet, NKK Switches Distributor
A28K1W-DB Details Description
Related parts for A28K1W-DB
DIODE ARRAY GP 100V 200MA SOT23 datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC DAC 16BIT MULTIPLY SER 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf