Hirose Electric Co Ltd A3-10DA-2SV(71)
A3-10DA-2SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
A3-10DA-2SV(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
A3-10DA-2SV(71).pdf
Availability of A3-10DA-2SV(71)
QUANTITY
A3-10DA-2SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of A3-10DA-2SV(71)
Internal Part NumberEIS-A3-10DA-2SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package48
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesA3
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3-10DA-2SV(71)
Related LinksA3-10DA, A3-10DA-2SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A3-10DA-2SV(71) Details Description
Related parts for A3-10DA-2SV(71)
HEADER OPEN SLDRCUP .400 28POS datasheet.pdf
IC IEEE STD 1284 TXRX 48-TSSOP datasheet.pdf
MCU 32BIT 64KB 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
TOOL REMOVAL SET 12/16/20 GA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf