Qualtek Electronics Corp. PLC-025S175D
PLC-025S175D picture photo
Mfg. Part Number
PLC-025S175D
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 5-14V 1.75A
Datasheet Download
PLC-025S175D.pdf
Availability of PLC-025S175D
QUANTITY
PLC-025S175D Order Process
Ship out your order
Specifications of PLC-025S175D
Internal Part NumberEIS-PLC-025S175D
PCN Obsolescence/ EOLPLV,PLC 01/Oct/2014
FamilyLED Supplies
SeriesPLC-025 D
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output5 ~ 14 V
Current - Output (Max)1.75A
Power (Watts)25W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
DimmingAnalog
FeaturesOTP, OVP, SCP
RatingsIP65
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Efficiency81%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension3.15" L x 3.07" W x 1.06" H (80.0mm x 78.0mm x 27.0mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLC-025S175D
Related LinksPLC-02, PLC-025S175D Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
PLC-025S175D Details Description
Related parts for PLC-025S175D
RES 330 OHM 2.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 33.6 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC AUDIO DGTL DELAY 18SOP datasheet.pdf
SCZ 3.81/05/180G SN OR BX datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 5W datasheet.pdf