Vishay Thin Film PHP00805E1690BST1
PHP00805E1690BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1690BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 169 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1690BST1.pdf
Availability of PHP00805E1690BST1
QUANTITY
PHP00805E1690BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1690BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1690BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1690BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1690BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1690BST1 Details Description
Related parts for PHP00805E1690BST1
VINYL 3LAYER BLUE .125 48X50' datasheet.pdf
TERM FORK HT SHR 22-18AWG #10 datasheet.pdf
IC COUNTER/SHIFT REG 28-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES NTWRK 36 RES MULT OHM 20SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 100MA 2.4 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
RES ARRAY 14 RES 110 OHM 16DRT datasheet.pdf