Hirose Electric Co Ltd A3-12PA-2SV(71)
A3-12PA-2SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
A3-12PA-2SV(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 12POS 2MM GOLD SMD
Datasheet Download
A3-12PA-2SV(71).pdf
Availability of A3-12PA-2SV(71)
QUANTITY
A3-12PA-2SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of A3-12PA-2SV(71)
Internal Part NumberEIS-A3-12PA-2SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA3
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3-12PA-2SV(71)
Related LinksA3-12PA, A3-12PA-2SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A3-12PA-2SV(71) Details Description
Related parts for A3-12PA-2SV(71)
SWITCH MAG REED SPST 10-15AT datasheet.pdf
CONN RCPT 86POS .100" DUAL HORZ datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 256BGA datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/4W MELF datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Camera Flash 24-UQFN (3.5x3.5) datasheet.pdf
FAN BLOWER CENTRIFUGAL datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 175MA 3.1 OHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 15W datasheet.pdf