Allegro MicroSystems, LLC A3240LLHLT
A3240LLHLT picture photo
Mfg. Part Number
A3240LLHLT
Manufacturer
Product Category
Magnetic Sensors - Hall Effect, Digital Switch, Linear, Compass (ICs)
Brief Description
IC SWITCH HALL EFFECT SOT23W
Datasheet Download
A3240LLHLT.pdf
Availability of A3240LLHLT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A3240LLHLT Order Process
Ship out your order
Specifications of A3240LLHLT
Internal Part NumberEIS-A3240LLHLT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Sensors, Transducers
FamilyMagnetic Sensors - Hall Effect, Digital Switch, Linear, Compass (ICs)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Sensing Range50G Trip, 5G Release
TypeSpecial Purpose
Voltage - Supply4.2 V ~ 24 V
Current - Supply6mA
Current - Output (Max)25mA
Output TypeOpen Collector
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C