TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-20-16PY-6117
AFD50-20-16PY-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-20-16PY-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
AFD50-20-16PY-6117.pdf
Availability of AFD50-20-16PY-6117
QUANTITY
AFD50-20-16PY-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-20-16PY-6117
Internal Part NumberEIS-AFD50-20-16PY-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-20-16PY-6117
Related LinksAFD50-20-, AFD50-20-16PY-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-20-16PY-6117 Details Description
Related parts for AFD50-20-16PY-6117
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/2W MELF datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
UPPER TAPE GUIDE SPRING datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR PLUG-IN 400A 7.5VA datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 8SKT CRIMP datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.333GHZ 783BGA datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
DIPLEXER GPS, BLUETOOTH SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf