Eaton (formerly Cooper Bussmann) A38111204
A38111204 picture photo
Mfg. Part Number
A38111204
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
CONN BARRIER STRIP 12CIRC .437
Datasheet Download
A38111204.pdf
Availability of A38111204
QUANTITY
A38111204 Order Process
Ship out your order
Specifications of A38111204
Internal Part NumberEIS-A38111204
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesA38
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits12
Number of Wire Entries12
Pitch0.437" (11.10mm)
Number of Rows1
Current Rating30A
Voltage Rating600V
Wire Gauge10-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationSolder Turret
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
ColorBlack
Terminal Screw MaterialBrass
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A38111204
Related LinksA381, A38111204 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
A38111204 Details Description
Related parts for A38111204
RES SMD 187 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED CBI PRISM BLVL RG/RG SIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 132VWM 223.65VC P600 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CABLE 25COND 14AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.2A 110 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf