TE Connectivity AMP Connectors A3AAH-2406M
A3AAH-2406M picture photo
Mfg. Part Number
A3AAH-2406M
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - ASC24H/AE24M/ASC24H
Datasheet Download
A3AAH-2406M.pdf
Availability of A3AAH-2406M
QUANTITY
A3AAH-2406M Order Process
Ship out your order
Specifications of A3AAH-2406M
Internal Part NumberEIS-A3AAH-2406M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeSocket to Socket
Number of Positions24
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length0.500' (152.40mm, 6.00")
Features-
ColorMultiple, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3AAH-2406M
Related LinksA3AAH, A3AAH-2406M Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
A3AAH-2406M Details Description
Related parts for A3AAH-2406M
TRANS NPN DARL 250V 15A TO247 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
CONV DC/DC 48VIN 3A 3.3V HZ 6SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 55POS W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 9POS R/A datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
LED CLUSTER T3 1/4 YLW 585NM 28V datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf