Hirose Electric Co Ltd A3B-10PA-2DS(74)
A3B-10PA-2DS(74) picture photo
Mfg. Part Number
A3B-10PA-2DS(74)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HDR 10POS RA 2MM
Datasheet Download
A3B-10PA-2DS(74).pdf
Availability of A3B-10PA-2DS(74)
QUANTITY
A3B-10PA-2DS(74) Order Process
Ship out your order
Specifications of A3B-10PA-2DS(74)
Internal Part NumberEIS-A3B-10PA-2DS(74)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA3
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.138" (3.50mm)