Hirose Electric Co Ltd A3B-16PA-2DS(71)
A3B-16PA-2DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
A3B-16PA-2DS(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN 2MM HOUSING 16POS DUAL
Datasheet Download
A3B-16PA-2DS(71).pdf
Availability of A3B-16PA-2DS(71)
QUANTITY
A3B-16PA-2DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of A3B-16PA-2DS(71)
Internal Part NumberEIS-A3B-16PA-2DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA3
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.138" (3.50mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationKinked Pin, Solder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3B-16PA-2DS(71)
Related LinksA3B-16PA, A3B-16PA-2DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A3B-16PA-2DS(71) Details Description
Related parts for A3B-16PA-2DS(71)
FIXED IND 180UH 7.2A 55 MOHM TH datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 740MA 205 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .178M 10POS datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 135 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 9V datasheet.pdf