Hirose Electric Co Ltd A3B-20D-2C
A3B-20D-2C picture photo
Mfg. Part Number
A3B-20D-2C
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN 2MM HOUSING 20 POS DUAL
Datasheet Download
A3B-20D-2C.pdf
Availability of A3B-20D-2C
QUANTITY
A3B-20D-2C Order Process
Ship out your order
Specifications of A3B-20D-2C
Internal Part NumberEIS-A3B-20D-2C
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesA3
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions20
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3B-20D-2C
Related LinksA3B-2, A3B-20D-2C Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A3B-20D-2C Details Description
Related parts for A3B-20D-2C
IC RECEIVER TRIPLE DIFF 32LFCSP datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
DIAL DEPTH GAUGE FOR CT datasheet.pdf
LED GREEN DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS T/H R/A TIN 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS PNL MNT PIN datasheet.pdf