Hirose Electric Co Ltd A3B-44PA-2DS(71)
A3B-44PA-2DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
A3B-44PA-2DS(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN 2MM HOUSING 44POS DUAL
Datasheet Download
A3B-44PA-2DS(71).pdf
Availability of A3B-44PA-2DS(71)
QUANTITY
A3B-44PA-2DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of A3B-44PA-2DS(71)
Internal Part NumberEIS-A3B-44PA-2DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA3
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions44
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.138" (3.50mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationKinked Pin, Solder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3B-44PA-2DS(71)
Related LinksA3B-44PA, A3B-44PA-2DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A3B-44PA-2DS(71) Details Description
Related parts for A3B-44PA-2DS(71)
DIODE ZENER 15V 200MW SOD323 datasheet.pdf
LED T-11MM 62MM SQ 16LED USBLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
CAP ALUM 650000UF 7.5V SCREW datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.15A T/R datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER SGL 8B 16TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
INTERCHANGEABLE CHIP .2C datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 8 SOLID STATE datasheet.pdf
DIODE GP 1200V 150A DO-8 datasheet.pdf