Kingbright SC08-12EWA
SC08-12EWA picture photo
Mfg. Part Number
SC08-12EWA
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 627NM RED NUMERIC 0.8"
Datasheet Download
SC08-12EWA.pdf
Availability of SC08-12EWA
QUANTITY
SC08-12EWA Order Process
Ship out your order
Specifications of SC08-12EWA
Internal Part NumberEIS-SC08-12EWA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package18
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters1
Size / Dimension1.091" H x 0.787" W x 0.331" D (27.70mm x 20.00mm x 8.40mm)
Digit/Alpha Size0.80" (20.32mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Cathode
ColorRed
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test20mA
Millicandela Rating8mcd
Wavelength - Peak627nm
Power Dissipation (Max)75mW
Package / Case16-DIP (0.600", 15.24mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC08-12EWA
Related LinksSC08-, SC08-12EWA Datasheet, Kingbright Distributor
SC08-12EWA Details Description
Related parts for SC08-12EWA
TERM SOLDER TURRET .187" .094"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FLACHSTECK 4,8 SPEZ datasheet.pdf
FEED THROUGH MOD TERM BLOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T datasheet.pdf
HIGH TEMP TIE 8"L 18LB BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf